TRČANJE PO MINUSU
Razne su nedoumice da li je trčanje po hladnom vremenu korisno i pre svega zdravo. U ovom tekstu ćemo dati par saveta kako da se pripremite za trčanje po hladnoći i šta se dešava sa vašim organizmom u ovakvim vremenskim uslovima.
Postoje ljudi kojima je veći užitak da trče naplju nego u zatvorenim fitnes centrima na pokretnim trakama. To je razumljivo zato što samo trčanje u prirodi je zanimljivije i daje drugačiji osećaj od trčanja u zatvorenom. Bitno je samo dobro se pripremiti za spoljne uslove i znati kakve negativne posledice mogu da se odraze na vaš organizam.
Hladni vazduh izaziva stezanje u grudima i disajnim putevima, iz razloga što se krvni sudovi sužavaju pod uticajem hladnog vazduha. Trčanjem će te podstaći cirkulaciju krvi, krvni sudovi počinju da se šire i biće vam toplije. Druga pojava kod trčanja pri niskim temperaturama je gubitak tečnosti, čak možda i više nego u letnjim mesecima. Telo je pokriveno većim slojem odeće I znoji se, takođe gubimo i tečnost neprimetno preko izdisanja toplog i vlažnog vazduha.
Korisni saveti koji će vam pomoći da se spremite i lakše podnesete niske temperature kada trčite:
Obuća za trčanje. Nosite obuću koja će vam zadržati toplotu na stopalima ali takođe i obezbediti da stopala i noge budu suve. To se odnosi i na čarape koje će zadržati toplotu a ujedno neće biti vlažne od znojenja stopala.
Odeća za trčanje. Želite da vam je toplo ali da se ne znojite previše. Pravilo je da se obučete kao da je 20 stepeni toplije napolju u odnosu na trenutnu temperaturu. Potrebno je da bude slojevita garderoba, koja ima rajfešluse na vratu i ispod pazuha, kako bi mogla da se napravi ventilacija u slučaju podizanja temperature tela i znojenja. Potrebno je nositi kapu i rukavice jer je najveći gubitak toplote preko glave i preko ruku. Na temperaturama ispod 10 stepeni, potrebno je nositi jaknu vetrovku preko nekoliko slojeva garderobe i na još nižim temperaturama šal preko usta kako ne bi direktno udisali hladan vazduh.
Vidljivost. Nosite svetlu i fluorescentnu odeću, i u slučaju sumraka ili mraka slobodno ponesite nešto za osvetljenje, posebno ako trčite po mračnom terenu ili putu gde je saobraćaj učestao, kako bi vas vozači primetili.
Zagrevanje pre trčanja. Pre trčanja i izlaska napolje, zagrejte se u stanu vijačom ili trčanjem uz i niz stepenice. Zagrevanje treba da bude toliko da ne dođe do znojenja pre izlaska napolje. Kaže se da vam nije toliko hladno ukoliko ste dovoljno zagrejani.
Zaboravite brzinu. Iskusni stručnjaci kažu da je bitnije održavati kondiciju I kilometražu nego ubzavati I juriti više kilometara. Ako je vazduh veoma hladan tražite teren koji ima više predele, na visini višoj I za 300m temperatura može I do nekoliko stepeni biti viša. Podelite svoje trčanje na dva puta dnevno, bolje je, nego jedno dugačko gde ste vremenski više izloženi niskoj temperaturi.
Brza promena odeće. Vaša tepmeratura tela opada naglo čim prestanete sa trčanjem. Da bi ste izbegli neželjene efekte , kao što je groznica, presvucite se što brže možete. Posebno ženski pol, treba da promenite grudnjak što je pre moguće. Promenite kapu, stavite suvu na mokru glavu. Ukoliko ste daleko od kuće ili se vraćate kolima, svratite na najbliže mesto da se presvučete I obavezno popite neki topli napitak.
U slučaju kišovitog vremena, najbitnije je da noge ostanu suve. Neki iskusni trkači obavijaju svoja stopala, sa čarapama, u najlon kese pa zatim obuju patike. Time noge ostaju suve čak I ako trčite po barama. Dobar savet, ako preko noći trebate da osušite patike, stavite zgužvane novine u njih I ostavite da prenoće, papir će izvući vlagu iz patika.
Ovo su saveti I trikovi vrhunskih trkača , koji su imali dovoljno iskustava I vremena da pronađu pravi način da uživaju u trčanju po hladnom vremenu a pri tom ne dovedu svoje telo u zdravstveno opasnu situaciju.
Posted on December 10, 2015, in FITNESS, HEALTH, SRPSKI and tagged gubitak tecnosti, hladno vreme, krvni sudovi, minus, obuca za trcanje, odeca, odeca za trcanje, temperatura, toplota, trcanje, znojenje. Bookmark the permalink. Leave a comment.
Leave a comment
Comments 0