LUMBALNI SINDROM I BOL U DONJEM DELU LEĐA

Sve češće nailazimo na problem, a možda ga i sami imate,  da kako kako stariji tako i mladi imaju problem sa lumbalnim delom leđa. Nepravilno sedenje (sedenje na repu a ne na sedalnim kostima), dugo sedenje, prekomerna težina, nepravilno držanje, slabi CORE mišići… sve su to uzroci ovog problema. U ovom tekstu ćemo malo pojasniti anatomsku strukturu kičmenog stuba i mišića, uzroke, posledice i korektivne vežbe za sprečavanje i korekcije ovog sindroma.

ŠTA ČINI DONJI DEO LEĐA:

  • Pet lumbalnih pršljenova koji povezuju našu karlicu sa gornjim delom kičme.
  • Šest diskusa koji štite naše pršljenove i apsorbuju sve dolazeće udare.
  • Nervi i kičmena moždina koji provode impulse u naše mišiće iz mozga i njihova uloga je najsličnija sa “strujnim kablovima”.
  • Mali zglobovi koji nam obezbeđuju da sve funkiconiše kako treba, takođe održavaju ujedno stabilnost i pokretljivost.
  • Ligamenti i mišići bez kojih je funkcija naše kičme nezamisliva, jer nam daju snagu i obezbeđuju stabilnost.

NAJČEŠĆE AKTIVNOSTI KOJE UZROKUJU NASTANAK BOLA

Svaka radna ili sportska aktivnost ili aktivnost svakodnevnog života, ukoliko se nepravilno ili naglo izvede ili vremenski dugo traje, može da prouzrokuje bol u lumbalnom delu leđa. Bol se najčešće vezuje za sledeće aktivnosti:

  • nepravilno dizanje tereta ma koje težine, gde se trup savija i rotira
  • nagli pokret rotacije, savijanja ili rotacije i istezanja trupa
  • dugotrajno sedenje
  • dugotrajna vožnja automobilom
  • dugotrajno hodanje
  • dugotrajno stajanje
  • loš položaj u toku spavanja
  • povrede koštano-mišićnog sistema lumbalne regije – traume ( najčešće saobraćajni udesi, povrede u toku sportskih aktivnosti…)

Mišićna slabost je posledica inaktivnosti. Mišićni disbalans je jedan od bitnijih uzroka bolova. Snaga pojedinačnih mišića i mišićnih grupa trebalo bi da bude izbalansirana, harmonična i ujednačena.

Sa kineziterapijom (medicinskim vežbanjem) se započinje kada se potpuno otkloni bol. Cilj nam je da jaka muskulatura preuzme deo tereta lumbalne kičme. Bitno je napomenuti da ne postoji aktivnost svakodnevnog života koja jača lumbo-sakralne ekstenzore kičme. Isto tako, ne postoji ni sportska aktivnost koja jača mišiće ove regije. To je i najčešći razlog ovih tegoba.

VEŽBE ZA PREVENCIJU BOLA I JAČANJE LUMBALNIH MIŠIĆA:

Vežbe koje možete raditi za jačanje donjih leđa se mogu raditi kod kuće u prirodi ili fitnes centru. Najjednostavnije i najbitnije su vežbe statičkih kontrakcija ( izdržaja ) koje se izvode na tlu:

  1. Naizmenično odizanje od tla suprotne ruke i noge, izdržaj od 10-15 sekundi zatim promena, vežba se izvodi bez pauze u 3 serije naizmenično.

1

  1. Lagano odizanje donjih i gornjih ekstremiteta u isto vreme i vraćanje u početni položaj, vežba se izvodi u 4 serije od 10-15 ponavljanja

2

  1. Pozicija Plank, izdržaj u zadatom položaju, fokus je na trbušnom zidu koji mora da bude stalno u kontrakciji, vežba se izvodi u 3 serije sa izdržajima od 15-30 sekundi

3

Kada se dovoljno ojačaju mišići može se preći na izvođenje složenijih i zahtevnijih vežbi:

  1. Ekstenzija leđa, 3-4 serije od 10-15 ponavljanja

4

  1. Good morning vežba, u početku se izvodi bez opterećenja a kasnije sa opterećenjem, 3-4 serije od 10-12 ponavljanja

5

  1. Mrtvo dizanje ili dead lift, vežba se izvodi sa laganim opterećenjem u početku, sa fokusom na prav položaj leđa u svakoj poziciji, 4 serije od 8-12 ponavljanja

6

Vežbe se izvode 4-6 puta nedeljno u početku. Kasnije kada dođe do znatnog ojačanja lumbalnog dela potrebno je održavati tonus mišića sa vežbanjem 2-3 puta nedeljno.

Ovo su neke osnovne vežbe koje trebate baš po ovom redosledu da upražnjavate. U koliko imate ozbiljno oštećenje ili deformitet, period oporavka i rehabilitacije je znatno veći i vežbe se izvode znatno duže uz veći broj ponavljanja, a aktivacija mišića statičkim kontrakcijama je učestalija. 

About Marko Mikic

Marko is Master degree Professor of Physical Education and Graduated Organizer of Sports Recreation. Licensed TecnoGym Personal Trainer with international experience, with over 15 years. Instructor, Lifeguard and Coordinator in Life Saving Federation. Former Ski competitor and actual Ski instructor. Conditioning coach for professional athletes. Actual Fitness and Health Writer, Health Advisor, Online Coach and Fitness Specialist. Health and Fitness Consultant and Publisher. Certified Trainer for Kinesitherapy, Sports Diagnostics, Back Pain Prevention, Discovering Physical Faults, Muscle Imbalances, Early Diagnosis of Injuries, Assessment of Physical Skills and Tests, Functional Training and Cross Fit. Personal Trainer and Freelance Photographer.

Posted on February 6, 2015, in HEALTH, SRPSKI, WORKOUT and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Comments.

  1. Good response in return of this question with solid arguments and explaining everything about that.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: