ISTINA O DIJETI
Moje dugogodišnje iskustvo pokazalo je da većina mojih sagovornika i klijenata ne zna šta zapravo znači DIJETA ( zašto se tako zove ), da ne predstavlja nikakvo izbegavanje ili još gore ne uzimanje hrane. U narednom tekstu ćemo razjasniti neke zablude o dijeti.
Današnja health i fitness industrija se zasniva na promovisanju raznih dijeta, neverovatnim inovacijama i pronalascima ( neke su opravdane ali većina nije ) . Naravno dobit je najbitnija stvar svih tih industrija. Postoje osnovne smernice kojih se trebate pridržavati kako bi ostavrili svoje ciljeve, oni su jasno precizirani i veoma prosti. Svako njihovo novo korigovanje dobija neki novi naziv pa se zbunjujemo njihovim novim imenima, jednostavo je.
Koja je istina o dijeti?
Ona se zasniva na:
Energetskom balansu. On u suštini predstavlja najbitniju stvar da li gubite ili dobijate kilograme. Predstavlja unetu količinu energije i potrošenu količinu iste. Izražava se u kalorijama Kcal. Poenta je da potrošite više kalorija nego što unosite i tako ćete smršati , izgubiti kilograme. Ili unesete više kalorija nego što trošite kako bi dobili na težini ( mišićnoj masi ili masnim naslagama ).
Makronutrient balansu. U slučaju da niste upoznati sa terminom, Rečnik definiše makronutrient kao “bilo koji od hranljivih sastojaka ishrane koji su potrebni u relativno velikim količinama: protein, ugljeni hidrati, masti i minerali kao što su kalcijum, cink, gvožđe, magnezijum i fosfor. Osnovni cilj je: Želimo da dobijemo više mišića nego masti i želimo da izgubimo masti, a ne mišiće. Shodno cilju, ne smemo da posmatramo kaloriju kao samo kaloriju već i odakle ona dolazi. Moramo da pazimo više na naš unos makronutritijenata. Smanjeno uzimanje ugljenih hidrata i masti može biti deo dijete ali ne uzimanje proteina može imati za posledicu gubitak mišićne mase što nikako nije dobro ( dolazi do slabljenja muskulature i veoma teškog procesa do izgradnje željene mišicne muskulature ). Ako ste na režimu dijete za gubljenje kilograma dnevni unos proteina treba da bude od 1g do 1.2 g po kilogramu telesne težine ( ta količina će sačuvati vašu mišićnu masu a ujedno i doprineti i dovoljnom unosu kalorija ).
Izboru hrane. Ne postoji hrana koja se definiše kao hrana za dobijanje i gubljenje težine. Možete gubiti masti šta god jedete dok god regulišete unos i održavate stanje negativnog energetskog balansa. Međutim, postoje namirnice koje zbog svog obima, kalorija i makronutritijenata pospešuju ili ne gubljenju ili dobijanju kilograma. Generalno govoreći namirnice koje su dobre za mršavljenje su male kaloriske vrednosti a velikog obima, volumena ( voće, povrće, celo zrnevlje, belo meso ). Ova vrsta hrane poseduje i puno mikroelemenata koji su jako značajni za restrikciju kalorija. Hrana koja nije pogodna za mršavljenje sadrži visoku kalorisku vrednost i mali volumen ( slatkiši, slanina, pića , ulje, puter, punomasni mlečni proizvodi ).
Ovo je poenta svake dijete, bitno je da slušate vaš organizam, budete umereni, primenite predhodna pravila, dozvolite sebi da povremeno uživate u omiljeni namirnicama koje nisu poželje, naravno nagradite sebe ukoliko ste poštovali zadata pravila i postigli cilj. Dijeta će vam biti stil života a ne povremeno naglo gubljenje i ponovno dobijanja kilograma.
Posted on September 15, 2015, in HEALTH, SRPSKI and tagged dijeta, energetski balans, kalorije, Kcal, kilogrami, makronutritijenti, negativan energetski balan, proteini, zablude o dijeti. Bookmark the permalink. Leave a comment.
Leave a comment
Comments 0